Яке сміття можна сортувати, а яке варто одразу викидати у спільний контейнер, чи варто мити пластикові пляшки перед тим, як здавати їх на переробку, і чи можна здавати на макулатуру чеки – все це пояснюють жителям Тернополя в рамках проекту EcoCultuRe:.

Стартував він на “Східному” масиві. Першою контейнери для роздільного збору сміття розмістили у школі №14 ім. Богдана Лепкого. По три біля кожного входу до школи.

Такі проекти насправді потрібні саме школярам пояснює учасник проекту “Молодь змінить Україну” БФ Богдана Гаврилишина Іван Рудакевич.

“Основи екологічного виховання варто закладати змалку. Тим паче, це буде додатковою мотивацією для дорослих, адже діти точно будуть мотивувати старших сортувати сміття вже вдома, пояснює Іван Рудакевич. – Цей проект – це інформаційна кампанія про сортування сміття в Тернополі. Вона складається з кількох напрямків: власне сортування відходів, навчання про те, як це робити правильно, та інформування мешканців про місця, де можна здавати вторсировину. Волонтери – студенти напряму екології ТНПУ – розповідають учням, як сортувати сміття, та роздають буклети з підказками. Вони ж також будуть роз’яснювати жителям прилеглих будинків про культуру сортування сміття. За сприяння КП “Східний масив” в кожному під’їзді розмістили інформацію, де є найближчі пункти прийому вторсировини.”

Що ж стосовно сміття, яке зберуть самі школярі, то його вивозитиме місцевий підприємець. А за вторсировину буде розраховуватись на місці.

“Ми займаємось заготівлею, сортуванням та відвантаженням різного виду сировини. До цього проекту долучились, щоб допомогти формувати культуру екологічного сортування сміття. Зі шкіл будемо забирати макулатуру та відходи поліетилену, – пояснює власниця ТОВ “Град Світлий” Зоряна Олендер. – Співпраця зі школами виглядатиме так: раз на тиждень-два приїжджатиме авто, працівники зважуватимуть зібрану вторсировину і одразу ж проводитимуть розрахунок на місці.”

Отримані кошти школи витрачатимуть на власні потреби. А таких є чимало, погоджуться директор школи №14 Оксана Добровольська.

“Гроші підуть на технічне забезпечення закладу, щоб діти мали можливість на уроках використовувати сучасні засоби навчання. Тож це навіть буде своєрідна мотивація: учні будуть свідомі того, що їхні знання стосовно сортування сміття потім перетворюються у користь для самої школи”, – додає директор школи.

В навчальному закладі є 830 учнів, з азами екології їх тепер ознайомлюють вже з першого класу, пояснила Оксана Добровольська.

“Згідно програми нової школи введено інтегрований курс “Я вивчаю світ”, який містить сім предметів. І от саме екологічні теми будуть перегукуватись між собою. Чи тематичний тиждень “Моє довкілля”, який проведуть в першому класі – це вже перший крок для екологічної освіти школярів”, – додає директор.

Проект EcoCultuRe: – переможець хакатону “Тернопіль без проблем”, який відбувся в травні цього року.

“Тоді журі вибрало саме тему екології як нагальну. Організаторами події були Тернопільський ІТ Кластер та міська влада. Наразі це тестовий запуск: спершу ми реалізуємо проект на “Східному” масиві та у Великих Гаях, – розповідає координатор проекту Юрко Кулик. – Незважаючи на те, що від початку цього року вступив у дію закон про сортування сміття, саме населення не завжди в курсі, як правильно це робити і куди власне це посортоване сміття можна здавати. Тож EcoCultuRe: вчить “що? як? І куди?”.

В Тернополі наразі екопроект реалізують в чотирьох школах: 10-й, 14-й, 17-й та 21-й.

НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ с. Великі Гаї», яка також долучилась до реалізації екопроекту, вже має і власний досвід, і певні напрацювання у цій справі. Уже більше року у школі діє клуб соціального підприємництва «Ключ до успіху», одним із напрямків роботи якого є реалізація екологічного проекту.

“Учні зробили картування громади і вирішили, що найбільш нагальною є проблема саме сортування сміття. Написали проект, а втілювати його допомагають Всеукраїнський фонд «Крок за кроком» та громада на чолі з головою, – розповідає вчителька української мови та літератури Великогаївської школи Ольга Майка. – Ми також виготовляємо флаєри, опитувальники, буклети, листівки, і розповсюджуємо їх, адже потрібно поширювати знання щодо культури роздільного сортування сміття”.

Аби сам процес навчання основам сортування вторсировини був цікавішим, клубівці проводять ігри, квести, акції. Нещодавно клуб організував зустріч із волонтерами Корпусу Миру. Зібралися учні всіх класів та влаштували активне навчання: принесли з класів кілька пакетів зі сміттям, ще кілька чистих пакетів та рукавиці. Охочі, які взялись сортувати, змогли ще й поважити і порахувати, що може бути ресурсом, а що сміттям, яке не піддається переробці.

“Активно сортуванням сміття в школі вже займають близько року. В кожному класі стоять ящики на папір та пластик. Тепер  ще розмістили в школі контейнери від БФ Гаврилишина і чекаємо пластикових контейнерів від громади. В планах з такою ініціативою виходити і на інші школи громади, адже загалом їх є вісім”, – додала Ольга Майка.

Якщо ви бажаєте долучитись до проекту EcoCultuRe:, пишіть на електронку Івана Рудакевича ivaco@ukr.net.